Jan Michal

ek_pan_michal_bw-fin

Vážení milovníci filmu,

evropské filmy odrážejí velkou rozmanitost a vícero možných způsobů, jak nahlížet na stejná témata, která jsou charakteristická pro kulturní život a mezi-kulturní výměnu v Evropě. Jsou tak základem kvalitního a atraktivního evropského filmového průmyslu. 

Devatenácté Dny evropského filmu nám všem opět poskytnou skvělou příležitost mít potěšení z tvořivosti evropských filmových režisérů a herců. 

Již více než dvě desetiletí program Evropské unie MEDIA podporuje kvalitní evropské audiovizuální projekty a nabízí kvalitní filmy evropskému i mezinárodnímu publiku. Tisícům odborníkům tak umožňuje realizovat své nápady, získat zkušenosti a uznání za jejich práci. 

Dny evropského filmu mají stejný cíl: pomáhat filmům překročit hranice, získat si diváky mimo své domovské země a podpořit rozmanitost evropské kultury. 

Součástí festivalu je stejně jako v předchozích letech zvláštní sekce věnovaná tématu evropského roku. Sekce "K věci" se letos zaměřuje na aktivní stárnutí a mezigenerační solidaritu. 

Evropská populace stárne. Na druhou stranu žijeme déle a zdravěji, což je něco, na co bychom měli být pyšní. Evropa dosáhla velkého pokroku, co se týče zlepšení životní úrovně. Pokusme se změnit demografickou výzvu v příležitost. Já doufám, že ve filmech, které jsme pro vás vybrali, naleznete pro to potřebnou inspiraci. 

Zastoupení Evropské komise společně s Informační kanceláří Evropského parlamentu, Úřadem vlády a Ministerstvem práce a sociálních věcí v České republice děkuje pořadatelům za to, že se na Evropském roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity podílejí.

Festivalu přeji mnoho úspěchů a doufám, že si diváci užijí promítání filmů stejně jako si režiséři a herci užili jejich natáčení.

 Jan Michal
Vedoucí Zastoupení Evropské
komise v České republice

 

Filmový tip

Duben

Po Út St Čt So Ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Soutěžte a vyhrajte