3. tisková zpráva

3. tisková zpráva

V Praze 28. března 2012

19. ročník Dnů evropského filmu zahájí držitel Stříbrného medvěda

Praha 12. - 19. dubna / kina Světozor a Lucerna

Brno 20. - 26. dubna / kino Art

 

Ozvěny Dnů evropského filmu:

Boskovice (25. – 27. 4. 2012), Uherské Hradiště (25. – 27. 4. 2012), Jablonec nad Nisou (25. – 29. 4. 2012), Veselí nad Moravou (25. – 27. 4. 2012), Ostrava (28. 4. – 2. 5. 2012)

Program filmové přehlídky 19. ročníku DEF přinese přes 40 snímků z více než 25 evropských států. Dny evropského filmu zahájí 12. dubna 2012 v pražském kině Světozor dánsko-český historický snímek Královská Aféra, který získal 2 Stříbrné medvědy na letošním MFF v Berlíně (scénář: Rasmus Heisterberg a Nikolaj Arcel, hlavní mužský herecký výkon: Mikkel Boe Følsgaard). Film byl vyroben v české koprodukci a byl natáčen převážně v Čechách. V hlavní roli filmu dánského režiséra Nikolaje Arcela se objeví Mads Mikkelsen, známý z bondovky Casino Royale. Film na slavnostním zahájení uvede držitel Stříbrného medvěda Mikkel Boe Følsgaard a producent Peter Aalbæk Jensen (za dánskou produkční společnost Zentropa). Zahájení se také osobně účastní Marian Crişan, režisér snímku Morgen.

 

Pražskou část Dnů evropského filmu zakončí 19. dubna 2012 Koriolanus - moderní adaptace jedné ze Shakespearových her. Dílo svého krajana si režisér Ralph Fiennes vybral jako vůbec první režisérský počin a spojil síly se scenáristou Johnem Loganem (Gladiátor, Letec). Fiennes přistupuje k Shakespearovi s respektem, což stvrzuje i obsazení klasických shakespearovských herců jako jsou Vanessa Redgrave nebo Brian Cox. Snímek Koriolanus získal Ceny Asociace kritiků města Austin 2011: Cena pro nejlepší novou herečku; Britské nezávislé filmové ceny 2012: Nejl. herečka ve vedl. roli; FF Hollywood 2012: Cena pro Nejlepší začínající herečku; Cena Asociace losangelských film. kritiků 2012: Nejl. herečka ve vedl. roli; Ceny asociace sanfranciských kritiků 2012: Nejl. herečka ve vedl. roli, a jiné.

Přehlídka letošního ročníku se opět dělí do tematických sekcí, které jsou oproti minulému roku rozšířeny. Sekce NÁRODNÍ LIGA představí aktuální nebo loňské favority jednotlivých zemí ucházející se o nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. (Filmy uvedené v této sekci: Dýchat, Simonův vesmír, Circus Fantasticus, Dopisy Andělě, Jako bych tam nebyla a další). Za doporučení stojí rakouský snímek Dýchat. Film je o mladém muži a jeho strastiplné cestě z vězení zpět do společnosti. Tento debut známého rakouského herce Karla Markovicse (Komisař Rex) si odnesl nejen ceny z festivalů v Kyjevě či Curychu, ale i cenu Label Europa Cinemas z festivalu v Cannes.

Sekce K VĚCI je sestavená ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR a je věnována Evropskému roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity, kterým byl rok 2012 vyhlášen. Vybrané snímky narušují tradiční stereotypy zobrazování stáří ve filmu a tematiku představují neotřele a pokaždé z jiného pohledu.

Otevíracím snímkem sekce K Věci je turecký film Italsky snadno a rychle se sigňorou Enricou. Projekce této romantické komedie bude spojena se slavnostním přípitkem a lehkým občerstvením a to v pondělí 16. 4. 2012 od 17 hodin v kině Lucerna. Film, v jehož hlavní roli se představí legenda italského filmu Claudia Cardinalová, přijede osobně uvést i producentka filmu Elvan Albayrak. Svou účastí nás poctí také paní Květa Fialová, herečka a patronka Evropského roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity.

Za zmínku dále stojí i portugalský snímek José a Pilar, zachycující nejen poslední roky portugalského nositele Nobelovy ceny za literaturu José de Sousa Saramagy, ale i jeho svérázný pohled na svět a vztah k dlouholeté družce Pilar del Río. Mimořádně úspěšný dokument získal hned několik diváckých cen a byl navržen jako portugalský kandidát do Oscarového klání. (Další filmy uvedené v této sekci: Sůl života, Konstantin a Elena).

FILM & MUSIC je sekce zaměřená na evropské filmy s tématem hudby, na hudební filmy a dokumenty. Hudební sekce představí například česko-jihoafrický dokument Punk in Africa (snímek mapujícího vznik a vývoj punkového hnutí na jihu Afriky), sekce dále představí film Schwarzkopf (portrét Nazara, kontroverzního rakouského rappera íránského původu je sondou do života potomků imigrantů v Rakousku). Další hraný snímek Off Beat zase zachycuje hip-hopovou scénu a její genezi ve Švýcarsku.

Sekce LUX PRIZE nabídne výběr filmů soutěžících o filmovou cenu Evropského parlamentu LUX Prize. Představí jak její aktuální i nedávné vítěze, tak i další finalisty. Filmy Ceny LUX odrážejí rozmanitost Evropy a přibližují různé pohledy na život v ní. Stejně jako v minulém roce, i letos bude sekci věnované ceně LUX dominovat vítězný snímek, kterým je za uplynulý rok film Roberta Guédiguiana Sněhy Kilimandžára, v němž jedno přepadení zcela změní život stárnoucího Michela, který čerstvě přišel o práci a místo vysněné dovolené v Africe jej čeká zcela jiná realita. (Další filmy uvedené v této sekci: Morgen, Turínský kůň, Na sever).

Výběr toho nejzajímavějšího, co v posledních dvou letech vzešlo z kinematografií jednotlivých zemí, najdou diváci v sekci BEST OF. Kromě, například v Cannes oceněného snímku Velikáni Bouli Lannerse, uvede sekce jedinečný polský dokumentární film Tomasze Wolskeho Lékaři, zprostředkovávající vizuálně strhujícím způsobem každodenní strasti a radosti těch, kteří si zvolili toto povolání. Pozornost si zasluhuje i snímek A také déšť španělského režiséra Icíara Bollaína, ve kterém Gael García Bernal, coby mladý režisér Sebastian, natáčí v Bolívii svůj film o Kryštofu Kolumbovi a dobývání Nového světa. (Další filmy uvedené v této sekci: Barva oceánu, Ki, Kouzlo osobnosti, Píseň ve mně, Umění milovat).


Ve spolupráci s MEDIA Desk Czech Republic nabídnou Dny evropského filmu novou zvláštní sekci, kterou vyplní filmy, jež v minulosti úspěšně čerpaly finanční podporu z programu MEDIA. Sekce s názvem MEDIA - CESTA ČASEM promítne snímky z let 2002 až 2011, za každý rok fungování MEDIA Desk ČR jeden film. Diváci tak v rámci oslav 10 let působení evropského programu MEDIA v České republice zhlédnou 10 mimořádných filmů. (Filmy uvedené v této sekci: Control, Distrikt!, Kurz negativního myšlení, Trio z Belleville, Turínský kůň, Valčík s Bašírem a další).

Filmovou přehlídku letošní rok navštíví a zahájí držitel Stříbrného medvěda Mikkel Boe Følsgaard za ztvárnění hlavní mužské role ve filmu Královská Aféra a producent Peter Aalbæk Jensen (za dánskou produkční společnost Zentropa). Slavnostního zahájení se také zúčastní Marian Crişan, režisér snímku Morgen. Producentka snímku Italsky snadno a rychle se signorou Enricou Elvan Albayrak bude přítomna u projekce filmu spojené se slavnostním přípitkem.

 

Doprovodný program 19. ročníku Dnů evropského filmu nabízí dvě konference:

První konference nese název: Video on Demand - Nový kanál distribuce filmů. Cílem konference je představit novou iniciativu evropskych VoD platforem EuroVoD a její zkušenosti ve smyslu technického vývoje, pořizování, propagace a šíření filmů na různých VoD trzích v Evropě. (Internet a nové technologie zahájily novou éru tvorby, produkce a distribuce filmů a přinesly nové výzvy a příležitosti. V důsledku toho se očekávání diváků a způsob, jakým sledují filmy, vyvíjí směrem k novému modelu nelineární distribuce – ke způsobu Video on Demand. VoD dává filmům novou šanci dostat se k divákům jinak, než uvedením v kině či televizi.). Evropský dům, Jungmanova 24, Praha 1 / 18. 4. středa / 10.30 hod. Akci pořádá EuroVoD, České filmové centrum a Dny evropského filmu.

Digitalizace - Záchrana i zkáza malých kin je název druhé konference, jejimž cílem je představit možnosti, jak zachránit kina, která na digitalizaci nemají prostředky. Tentokrát konference nebude zaměřená na to jakým způsobem digitalizovat a jaké výhody digitalizace kin přináší, ale na to jak zachránit kina, které na digitalizaci nemají prostředky. V rámci konference budou distributoři představovat své plány s omezením nebo ukončením distribuce 35mm filmových kopií, distribucí digitálních kopií DCP (Digital Cinema Package) a distribucí alternativních distribučních nosičů jako DVD a BR. V druhé části konference budou představeny projekty, které mohou digitálním

i nedigitálním klasickým kinům pomoci s dramaturgií, financováním a provozem. V poslední části budou integrátoři představovat svá nejlevnější řešení pro digitalizaci kin dle DCI (Digital Cinema Initiatives) požadavků. Konferenci, která je součástí projektu Nové kino 2012, pořádá sdružení

Pro-DIGI ve spolupráci s kanceláří MEDIA Desk Česká republika. Kino Světozor, Vodičkova 41, Praha 1 / 17. 4. / úterý / 9.30 hod.

 

Vstup na obě konference je zdarma.

 

 Koncept letošní vizuální prezentace DEF je postaven jako recese na fungování současné společnosti, která je v zajetí slev, výhodných nákupů a na kterou ze všech stran působí finanční krize Evropy a celého světa. Na vizuální koncept navazuje prodej vstupenek. Ty podléhají řadě slev a nabízí mnoho výhod (prodej vstupenek na slevomatu, vstupenky za 30 Kč při zakoupení

v konkrétní den, sleva pro seniory atd.).

 

Cena vstupenky bez slevy je 90 Kč.

Ve všech kinech jsou k dispozici katalogy s programem DEF zdarma.

Letošní novinkou je online prodej vstupenek, který zahájily pražská kina Světozor a Lucerna. Nyní lze vstupenky na webu www.eurofilmfest.cz nejen rezervovat, ale i on line zakoupit.

 

Akreditační formulář pro novináře je ke stažení na webových stránkách www.eurofilmfest.cz

v kapitole PRESS. Vyplněné formuláře zašlete, prosím, nejpozději do úterý 10. 4. emailem

na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Akreditace budou poté připraveny k osobnímu vyzvednutí ve středu

11. 4. od 17.00 do 19.00 hod u pokladny kina Světozor.

 

Podrobné informace o programu, katalog ke stažení, aktuální informace apod. najdete na našich webových stránkách: www.eurofilmfest.cz. DEF naleznete také na FB.

 

O koncept a grafickou úpravu 19. ročníku Dnů evropského filmu se postaral Bohdan Heblík (www.kofila.com).

 

Filmová přehlídka se koná pod záštitou Ministryně kultury ČR Aleny Hanákové, Zastoupení Evropské komise v ČR a primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody.

 

Přehlídku pořádají velvyslanectví a kulturní instituty evropských zemí, hlavní město Praha

a Zastoupení Evropské komise v ČR.

 

Za podpory Ministerstva kultury ČR, Ministerstva zahraničních věcí ČR a Evropského parlamentu-Informační kanceláře v ČR.

 

Generálním partnerem je filmový kanál FILM +.

 

Hlavními mediálními partnery jsou Česká televize a Český rozhlas 1 - Radiožurnál.

Mediálními partnery jsou Lidové noviny, Lidovky.cz, Expresradio, Respekt, Student Agency

a Šupito.

 

 

Kontakty / PR DEF:

Mgr. Michaela Hofmanová

Tel.: +420 732 372 424

Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

www.eurofilmfest.cz

Adresa pro doručování pošty: Národní 28, 110 00 Praha 1

Filmový tip

Duben

Po Út St Čt So Ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Soutěžte a vyhrajte